Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

P1040649

Výpůjční služby

Potěší nás, když si u nás vyberete...

Nabízíme:

 • výpůčjky z našeho fondu
 • výpůjčky knih z regionálního fondu cirkulační soubory
 • výpůjčky časopisů z naší bohaté nabídky
 • prezenční půjčování a studium dokumentů v knihovně
 • půjčování deskových her
 • zajištění výpůjčky z jiné knihovny v rámci České republiky prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby (MVS)
 • setkávání, besedy, autorská čtení, dílny ...
 • veřejný internet
 • donášková služba starším a tělesně postiženým lidem

Online služby

Nahlédněte do knihovny z pohodlí vašeho domova ...

Katalogy

Možnost být s námi od ráno do večera - 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.

 • Nejobvyklejší je hledání podle Autora, Názvu či Klíčového slova. Katalogu je ale možné pokládat i složitější dotazy a kombinovat kritéria pro vyhledávání. Při kliknutí na záznam dokumentu se vám zobrazí katalogizační štítek a lokace dokumentu, takže okamžitě vidíte, zda je dokument půjčený nebo je k dispozici. Potřebný dokument si můžete elektronicky rezervovat zasláním požadavku na e-mail knihovny s uvedením kontaktních údajů.

Čtenářské konto

Každý uživatel se může podívat na své čtenářské konto, zda nemá knížku či časopis půjčené moc dlouho, zda není některý titul, který má půjčený, rezerovaný. Potřebuje k tomu znát pouze číslo své průkazky přidělené při registraci a příjmení čtenáře. Můžete si také přes své čtenářské konto knihy v knihovně objednat. Kliknete na Rejstříky - Rejstřík názvů či autorit. Napíšete název knihy či autora knihy a dáte zobrazit rejstřík, kliknete na vybranou knihu, zobrazí se Vám podrobný záznam titulu, v údajích o exempláři je objednávka, na niž kliknete a dostanete se a na údaje pro požadavek na rezervaci dokumentu. Zadáte opět číslo legitimace a příjmení čtenáře a odešlete.

Veřejný internet

Od roku 2007 mají naši registrovaní uživatelé internet zdarma. Přístup na internet je bezplatný. K dispozici je jeden počítač v oddělení pro dospělé a dva v oddělení pro děti a mládež. Na PC je k dispozici Word a Excel.

V knihovně je navíc Wi-fi připojení, takže je možné zde pracovat se svým mobilem, tabletem či notebookem.

Návštěvník, který bude chtít používat internet pouze občas, či jednorázově, předloží knihovnici osobní průkaz. Bude limitován půlhodinovým časem v celosvětové informační síti.

Oddělení pro dospělé

 Oddělení pro dospělé s čítárnou a studovnou najdete při vstupu do knihovny vpravo, vstup je bezbariérový.

Podrobné informace najdete v knihovním řádu, v ceníku služeb. S půjčováním i vracením dokumentů pomáhá automatizovaný knihovní systém KpWinSQL. V dopělém oddělení máme jeden veřejně přístupný počítač s internetem. V celé budově funguje Wi-fi.

Nabízíme:

 • výpůjčky dokumentů domů (knihy a periodika) za podmínek stanovených knihovním řádem
 • cizojazyčnou literaturu pro studium
 • prezenční půjčování a studium dokumentů v knihovně
 • zajištění výpůjčky z jiné knihovny v rámci České republiky prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby (MVS) osobně v knihovně
 • rezervace knih - knihu, která je vypůjčená, lze rezervovat přes katalog knihovny po přihlášení do čtenářského konta, dále osobně nebo telefonicky
 • informační a poradenské služby
 • přístup na internet
 • donáška knih do domu zejména pro seniory a postižené občany
 • besedy, cestopisné přednášky

Oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež najdete při vstupu do knihovny vlevo, vstup je bezbariérový.

V dětském oddělení máme dva veřejně přístupné počítače s internetem, knížky zábavné i naučné, dále si můžete prolistovat časopisy, zahrát deskové hry, zahrát soutěže, zúčastnit se výtvarné dílny, vyplnit kvízy, ...

Knížky jsou báječní kamarádi. Potěší i poradí, když potřebujeme něco vědět. A co všechno nabízíme?

 • Knihy - leporela, pohádky, pověsti, báje, knihy dobrodružné, knihy fantastické, poezii, dívčí romány, encyklopedie, slovníky, cizojazyčnou literaturu, časopisy, knížky ze všech oblastí poznání... Vše na jeden měsíc.
 • Deskové hry půjčíme i domů
 • Časopisy - 21. Století Junior, Kačer Donald, Čtyřlístek
 • neustále tyto nabídky aktualizujeme
 • přístup na internet, možnost zapojit se do různých soutěží a projektů
 • měsíční kvízy v knihovně

Včelka

vcelkaIndividuální trenér čtení

Včelka je učební nástroj nové generace pro studenty, rodiče, učitele a profesionály. Na základě osvědčených cvičení z poradenské praxe vytváří aplikace individuální sady cvičení pro každého čtenáře, které se přizpůsobují jeho aktuálním dovednostem.

Až čtvrtina populace má v určité etapě svého vývoje výrazné obtíže se čtením. Příčinou jsou z nejrůznějších důvodů málo rozvinuté čtenářské dovednosti (rychlost a přesnost čtení), slabé porozumění čtenému nebo dokonce vývojová porucha čtení - dyslexie. 

Proč Včelka?

Včelka je vyvíjena ve spolupráci s speciálními pedagogy jako tzv. individuální trenér čtení. Kombinuje tak vysokou odbornost se škálovatelností počítačové aplikace. Každý čtenář nejprve projde důkladnou diagnostikou čtenářských dovedností. Na základě výsledků aplikace Včelka automaticky navrhne seznam cvičení specificky zvolené pro daného čtenáře. Výsledky cvičení v kombinaci se subjektivním ohodnocením jejich obtížnosti jsou použity pro přizpůsobení jednotlivých cvičení či celého seznamu cvičení dle aktuálních dovedností čtenáře. Oddělený přístup pro rodiče, učitele a speciální pedagogy umožňuje v případě potřeby i manuální úpravy cvičení. Cesta aplikací je tak pro každého čtenáře 100% unikátní. Včelka funguje také jako platforma pro existující obsah pro dyslektiky. V prvních měsících po spuštění plánujeme pokrýt 1.-5. třídu základní školy. Další ročníky budou následovat. Včelka bude fungovat na bázi zkušební doby a měsíčního předplatného.

Městská knihovna nabízí rodičům, aby se svými malými čtenáři přišli aplikaci zdarma vyzkoušet.

O městě Břidličná

Břidličná je město ležící v okrese Bruntál, východně od Rýmařova. Má 3 581 obyvatel (2010) a její katastrální území má rozlohu 2 577 ha. Více o městě ...

footer map

Kontakt

Městská knihovna Břidličná
Školní 178
793 51 Břidličná
Evidenční číslo: 3417/2003
Sigla: BRG508

telefon: 733 337 883
e-mail: knihovna@mu-bridlicna.cz
web: www.knihovna-bridlicna.cz

Zřizovatel

Město Břidličná
Nábřežní 452
793 51 Břidličná

telefon: 554 773 536
fax: 554 773 533
e-mail: podatelna@mu-bridlicna.cz

IČ: 00295906, DIČ: CZ00295906

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech